Nevřeň a okolí

Malebná vesnička Nevřeň leží v nadmořské výšce 398 m a rozkládá se v údolí po obou březích potoka Třemošná 13 km severně od Plzně. Okolí tvoří hojně lesnatá pahorkatina. V roce 2014 zde bylo otevřeno Centrum Caolinum Nevřeň s multimediální expozicí o geologické minulosti v regionu, především o těžbě kaolinu v bývalém hlubinném dole v Nevřeni, který je od června 2019 zpřístupněn pro návštěvníky.

Obec, ač počtem obyvatel i rozlohou poměrně malá, se může pyšnit řadou významných památek
a činí ji tak atraktivní pro návštěvníky, turisty i cyklisty.

Letecký pohled Nevřeň  Letecký pohled náves Nevřeň 

Dominantou obce je náves s kapličkou, pomníkem obětem I. a II. světové války, protestantským kamenem z roku 1915 a téměř stoletými lípami.

Na území obce se nachází také tři kříže.


Nevřeňská náves s kapličkou
 Nevřeňská náves pomník

 

   

Historicky významnou stavbou je také betonové hasičské leziště z roku 1936 připomínající dlouholetou tradici sboru dobrovolných hasičů.

 Hasičské leziště z roku 1936  Hasičské leziště z roku 1936

V roce 2014 byla u cesty z Nevřeně do Všerub vybudována Nevřeňská tůň s bohatou flórou
 a faunou.

Nevřeňská tůň   

Nevřeňské POD ZEMÍ- bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni se nachází unikátní dochovaný hlubinný důl, kde se na konci 19. století těžil kaolin, resp. kaolinická arkóza, kterou bílí havíři pracně dobývali 27 let. Za tuto dobu zde vytvořili impozantní prostor- dechberoucí labyrint chodeb a sálů místy vysokých až 12m.

Komentovaná prohlídka POD ZEMÍ trvá necelou hodinku a dozvíte se při ní spoustu zajímavostí o dobývání kaolinu, jeho zpracování a využití, o historii dolu, jeho roli v 19., 20. i 21. století a mnoho dalšího.

Informace k prohlídkám a prodej vstupenek v Centru Caolinum Nevřeň.

 

 Nevřeňské POD ZEMÍ  Nevřeňské POD ZEMÍ
 

Naučná stezka POD ZEMÍ

K samotnému vstupu do nevřeňského dolu dovede návštěvníky od Centra naučná stezka s názvem POD ZEMÍ se specifickým turistickým mobiliářem. Pod povrchem země se člověku otevírá jiný svět, kde dokonale fungují kořenové soustavy stromů, hub a rostlin, kde žije řada živočichů, a který je po staletí poznamenán lidskou činností. Řadu zajímavých informací se návštěvník dozví právě na naučné stezce.

 Naučná stezka POD ZEMÍ  Naučná stezka POD ZEMÍ
 

Centrum Caolinum Nevřeň (CCN)

www. centrumcaolinum.cz

tel. 723 469 874 / 727 979 345

V architektonicky zajímavé budově Centra Caolinum Nevřeň, kde je možné si vstupenky na prohlídku dolu zakoupit, se nachází multimediální expozice o geologické minulosti v regionu. Součástí expozice jsou i informace o místní fauně a flóře a okolních turistických zajímavostech. Víceúčelový a plně bezbariérový objekt Centra nabízí návštěvníkům možnost občerstvení i posezení uvnitř budovy, tak i pod venkovní pergolou vedle dětského hřiště. pořádají se zde kulturní a společenské akce. Pravidelně se zde pořádají kulturní a společenské akce (přednášky, koncerty, divadelní představení apod.).

 Centrum Caolinum Nevřeň  Centrum Caolinum Nevřeň
 

Zajímavosti v okolí

Příšovská homolka nacházející se na levém svahu údolí říčky Třemošné na cestě z Nevřeně do Příšova je pozůstatek třetihorní čedičové sopky. Pahorek vysoký 22m tvořící sopku je složen ze sopečného popela, tufu a vulkanických brekcií. Chráněno již od roku 1933.

   
 

Stravování a ubytování v okolí:

Centrum Caolinum Nevřeň, tel. 727 979 345

Restaurace u Krystlů, Nová Hospoda, tel. 602 495 079

Restaurace Příšov, tel. 377 958 163

Lesní restaurace a hotel Lipovka, tel. 377 915 133

   
 

Cyklostezky:

Cyklostezka č. 2293 Úterý- Olešovice- Umíř- Zahrádka- Všeruby- Nevřeň- Ledce